22 Ekim 2017 Pazar
Anasayfa > GÜNDEM > LİMON HASAT TARİHLERİ BELİRLENDİ

LİMON HASAT TARİHLERİ BELİRLENDİ

21.09.2017 11:15:25 12 14 16 18 yazdır
LİMON HASAT TARİHLERİ BELİRLENDİ
LİMON HASAT TARİHLERİ BELİRLENDİ

LİMON HASAT TARİHLERİ BELİRLENDİ

Bölgemizde Mayer ve Enterdonat Limon Çeşidinin hasat tarihleri belli oldu.

Erdemli denince akla ilk gelen ürünün limon olduğunu ifade eden Ziraat odası başkanı Rasim ŞAHİN: Bölgemizde Mayer ve Enterdonat cinsi Limonun Hasat tarihleri Mayer Limon 18 Eylül, Enterdonat Limon Cinsi için 25 Eylül olmuştur.dedi.

İlçemizin başlıca geçim kaynaklarından birisi limondur. Limon ilçemiz için olmazsa olmaz ürünlerden birisidir. Ülkemizin Limon üretiminin %65 lik kısmının üretildiği Erdemlimizde Bu yıl rekolte ortalamasında biraz düşme bekliyoruz ama bu düşüş çok önemli bir düşüş değildir. Çukurova da Mayer ve Enterdonat Limonda Rekolte kaybının çok olduğunu biliyoruz.

İlçemizde yetiştirilen Limonun büyük bir kısmı oran olarak %40 ı Yurt dışına ihraç edilmektedir.300-350bin ton limon hasatı beklenilmektedir. Mayer Limon alımı Çukurova da 1.50TL. ile 1.80TL.den başlamış olup İlçemizde 2.00TL.den satışı gerçekleşmektedir.

İlgililerden Limona verilecek olan teşvikin biran önce verilmesi gerektiğine değinen Oda Başkanı Rasim ŞAHİN, İhracatçımızın da buna göre pazarını ayarlaması gerekir dedi.

Hasat sezonu vatanımıza milletimize, Çukurova'mıza, Mersin'imize, Erdemlimize hayırlı uğurlu olsun. İnşallah çiftçilerimiz ve ihracatçılarımız kazançlı bir yıl geçirir. Dedi.

Etiketler : veli
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri