18 Kasım 2018 Pazar
Anasayfa > Roportajlar > KALKINMA BAKANI LÜTFİ ELVAN EYLÜL AYI SANAYİ ÜRETİMİ VERİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ
KALKINMA BAKANI  LÜTFİ ELVAN EYLÜL AYI SANAYİ ÜRETİMİ VERİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

KALKINMA BAKANI LÜTFİ ELVAN EYLÜL AYI SANAYİ ÜRETİMİ VERİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

08.11.2017 15:18 12 14 16 18 yazdır
KALKINMA BAKANI LÜTFİ ELVAN EYLÜL AYI SANAYİ ÜRETİMİ VERİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

KALKINMA BAKANI  LÜTFİ ELVAN

EYLÜL AYI SANAYİ ÜRETİMİ VERİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

Elvan Yaptığı açıklamada Sanayi üretimi, Eylül ayında yıllık bazda yüzde 10,4 artış göstermiştir. Piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşen bu oran, sanayicilerimizin yoluna emin adımlarla devam ettiğinin güçlü bir göstergesi olmuştur. Reel sektörde işler yolunda gitmekte, göstergeler de bunu teyit etmektedir.

Sanayi üretiminde sektörlere yayılan dengeli bir üretim artışı gözlenmektedir. Nitekim alt sektörlere bakıldığında, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre; mobilya imalatı yüzde 66,3, dayanıklı tüketim malı üretimi yüzde 36,5, gıda ürünleri imalatı yüzde 14,5, motorlu kara taşıtı imalatı ise yüzde 12,2 artış göstermiştir.

Ayrıca, sermaye malı üretimi yüzde 10,9 artış göstererek, sanayi üretimine yönelik yatırımların sürdüğünü ortaya koymuştur.

Eylül ayında yurtiçi üretim ve talep göstergeleri sanayi üretiminde kaydedilen artışı destekler niteliktedir. Kapasite Kullanım Oranı yüzde 79 ve Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) 53,5 gerçekleşerek son yılların en yüksek değerlerine ulaşmıştır. Aynı dönemde, perakende ticarette ciro endeksi yüzde 11,3, elektrik üretimi yüzde 14,1, otomobil üretimi yüzde 13,3 ve beyaz eşya üretimi yüzde 14,7 oranında artmıştır. Bu veriler önümüzdeki dönemde özel kesim yatırımları için de olumlu sinyaller vermektedir.

Ekonomik göstergelerdeki gelişmeler büyüme oranlarını da yukarı yönlü etkileyecektir. 2017'nin üçüncü çeyreğinde beklentilerin oldukça üzerinde bir büyüme oranını görmemiz buna bağlı olarak yıl sonunda da yüzde 5,5'in üstünde bir büyüme yakalamamız sürpriz olmayacaktır.

 

Etiketler : veli
Diğer Röportajlar
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.