28 Mayıs 2018 Pazartesi
Anasayfa > GÜNDEM > ÇİFTÇİ PERİŞAN OLDU

ÇİFTÇİ PERİŞAN OLDU

29.08.2017 10:33 12 14 16 18 yazdır
ÇİFTÇİ PERİŞAN OLDU
ÇİFTÇİ PERİŞAN OLDU

ÇİFTÇİ PERİŞAN OLDU

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, ilçe genelinde çiftçilerin ürettiği bütün meyve ve sebzelerin düşük fiyatta gitmesi ve çiftçinin zarar etmesi nedeniyle çözüm yolları bulunması için Tarım Bakanlığına, Ekonomi Bakanlığına, Kalkınma Bakanlığına ve Mersin Milletvekillerine sıkıntının nedenleri ve çözüm yollarının bulunması için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğiyle ilgili olarak bir yazı gönderdi.

Erdemli Ziraat Odası tarafından ele alınan yazıda;  İlçemiz Erdemli,ekonomisi tarıma dayanmaktadır. Tarım ürünlerinin üretiminde limon ve domates lokomotif  ürünlerdir. Tarım sektöründen geçinen ilçemizde narenciye, sebze ve meyve fiyatlarındaki istikrarsızlık hem çiftçilerimizi ve hem de başka gelir kaynağı olmayan yöre halkımızı olumsuz etkilemiştir.

Son yıllarda yaşadığımız gerek uluslararası gerek yurtiçi sıkıntılar domates ve limon üreticilerinin düşük fiyatlar nedeniyle ekonomik zorluklar içerisine girmiştir. Üretimde kullanılan girdi fiyatları sürekli artarken ,satış fiyatları düşmektedir. Ulusal basında çıkan haberlerde üreticiden 50 kuruşa alınan domatesin İstanbul'da 5 TL  civarında satıldığı görülmektedir. Bu haberlerinde hem üreticiyi hem tüketiciyi olumsuz etkilediğini görmekteyiz.

  Bölgemizde bulunan yaklaşık 80.000 üretici ve bunlara bağlı zirai ilaç bayisi ,tarım makineleri bayileri ve hal esnafı üreticinin mali yükünü omuzlarında taşıdığı için iflas noktasındadır. Üreticilerimizin son yıllardaki sürekli zararlarından dolayı neredeyse tamamı borçlu durumdadır. Tarımda kullanılan girdilerin pahalı olması neticesinde çiftçilerimiz kullandığı kredileri ödeyemez duruma gelmiştir.  Tarım sektörümüzün geleceği ülkemizin geleceğidir. Sektörde yapılacak iyileştirme ve destekler, ülke ekonomisi ve istikrarı için katkı sağlayacaktır. Milletin efendisi olan köylü ve çiftçinin refahı için gerekli çalışmaların biran önce yapılmasını,ivedililikle Mersin ve çevresinde bulunan domates ve limon üreticilerinin sorunlarının asgari suretle çözülmesi için gereken önlemleri almanızı dilerim denildi. Öte yandan Erdemli Ziraat Odası Meclis Başkan vekili Ahmet Çalışkaner ise; bu yıl çiftçimiz masrafını dahi kurtaramaz oldu. Domates ve diğer sebze meyve ürünleri para etmiyor. Kurban Bayramı arifesinde bu sıkıntılar içerisinde üreticilerimiz perişan halde. Bizim isteğimiz Devletin verdiği dönüm başına teşvik primlerinin üretim tonajına göre verilmesini istiyoruz. Bölgemizde 3-5 dönüm serası olan çiftçimiz bu teşviklerden pek fazla faydalanamıyor. Ama başka yerlerde bin ?iki bin dönüm tarlası olan hemen tapuyu getirip milyonlarca lira teşvik alabiliyor. Ama üretilen ürün başına veya kilosuna göre teşvik verilirse hiç olmazsa üreticilerimiz ürettikleri kadar teşvik alabilirler diyerek, bu soruna çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

 

Etiketler : veli
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri