18 Kasım 2018 Pazar
Anasayfa > Roportajlar > BÜYÜKŞEHİR KADIN ÇİFTÇİLERİN YANINDA
BÜYÜKŞEHİR KADIN ÇİFTÇİLERİN YANINDA

BÜYÜKŞEHİR KADIN ÇİFTÇİLERİN YANINDA

17.10.2017 12:32 12 14 16 18 yazdır
BÜYÜKŞEHİR KADIN ÇİFTÇİLERİN YANINDA

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü dolayısıyla kadın çiftçiler onuruna etkinlik düzenledi. Hayatın her alanında emeğini esirgemeyen fedakâr üretici kadınlar, çiftçiler gününde Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlik ile gönüllerince eğlendi.

Kadınların yaşadıkları toplumun ve ülkenin ilerlemesine sağladıkları katkıların ve tarımsal iş gücünde kadının rolünün bilincinde olarak projeler üreten Büyükşehir Belediyesi kadın çiftçilere her alanda desteğini devam ettiriyor.

Çocukların bakımı ve ev işlerinin yanı sıra tarımın yükünü de sırtlayan, tarımsal üretime omuz vererek, emeğini esirgemeyen kadınlara her alanda desteğini veren Büyükşehir Belediyesi, düzenlediği unutulmayacak etkinlikle kadın çiftçilerin yanında olduğunu bir kez daha gösterdi.

Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen etkinliğe Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Kerim Tufan, K.K.T.C Mersin Konsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, MHP İl Kadın Kolları Başkanı Dilek Uslu Var, İl Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Mehmet Akbaş, Mersin Damızlık sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nuri Demirbaş, Gülnar Ziraat Odası Başkanı Hacer Emiş Işık, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Bektaş Şenay, meclis üyeleri, Mersin Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanları ve kadın üreticiler katıldı.

"Bizim çiftçi kadınlarımız bir başka"

Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Kerim Tufan etkinlikteki yaptığı konuşmada, katılımcıların Dünya Kadın Çiftçiler Günü'nü kutlayarak, çiftçi kadınlara Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın selamını iletti.

Başkan Vekili Tufan, "Sizler için çok güzel şeyler söylenmiş. Cennet anaların ayağının altında, yuvayı dişi kuş yapar, her başarılı erkeğin yanı başında mutlaka bir kadın vardır? Dolayısıyla sizlerin toplumumuzda yeri çok ayrı. Ama kadınlar için şunları da söylemişler. Elinin hamuru ile erkek işine karışma, saçı uzun aklı kısa erkeklerin üç adım gerisinden geleceksiniz demişler. Ama bunlar dün söylenmiş, Atatürk kadın haklarını getirmiş, sizlere seçme ve seçilme hakkının dışından gururunuzu ve onurunuzu da iade etmiş. Bugün bakmışız ki;  belediye, siyaset, üniversite, sinema, spor, tiyatro, çiftlikler, köy, tarla kadınsız olmuyor. Buralarda sizler hep birinci sıralarda yer almışsınız. Sizleri kutluyorum. Kadınlarımız böyle ama sizler bir başkasınız. Bizim çiftçi kadınlarımız bir başka. Onların ne bayramı var, ne seyranı. Onların ne baharı var, ne kışı" dedi.

Çiftçi kadınların sabahın alacakaranlığında tarlalarına giderek işlerine başladıklarını sözlerine ekleyen Başkan Vekili Tufan, "Rahmetli annem derdi ki, 'Oğlum, köylünün sabahı saat 4'te başlar'. Sabahın alacakaranlığında giderler tarlalarına. Eğer ki ayazsa bir ateş yakar ısınırlar. Ondan sonra işlerine, güçlerine başlarlar ve akşama kadar tarlalarında çalışırlar. Gün doğdu sabah, gün battı akşam derler. Onların 8 saati yoktur, paydosu yoktur, fazla çalışma mesaisi de yoktur. Onlar değneğin gölgesinde vururlar zamanı. Böyle üreten, böyle meydana getiren, böyle vatandaşa sunan kişilersiniz. Sizler olmasaydınız, bu kadar güzel elma yiyemezdik biz. Sizler olmasaydınız bu kadar güzel çilek, bu kadar güzel muz, bu kadar güzel şeftali yiyemezdik. Onun için sizlerin hakkını ödememiz mümkün değil. Sizler en değerli varlıklarımızsınız. Sizlerle gurur duyuyoruz" şeklinde konuştu.

"Daha önce bizi düşünen bir hizmet görmedik"

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz göreve gelmeden önce kadın çiftçiler için hiç bir proje yapılmadığını belirterek konuşmasına başlayan kadın çiftçi Safiye Çelik, "Böyle bir günün olduğunu bize öğrettiğiniz ve bizimle birlikte kutladığınız için teşekkür ederim. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak tarım ile alakalı özellikle kadın çiftçilere çok destek veriyorsunuz. 2017 yılında yapılan kadın üreticiler için hayata geçirilen ballı projede arı kovanı alarak bal üretmeye başladım. Bu sayede aileme ek gelir kapısı açıldı. Biz kadın çiftçiler yıllarca tarım ile uğraştık. Ama daha önce bizi düşünen, bizi geliştirecek ve  bize ek gelir sağlayacak bir hizmet görmedik. Şimdi ise Mersin Büyükşehir Belediyesi personelleri yanımıza kadar gelip ' size eğitim verelim. Fidan dağıtalım' diyerek bizlere ulaşıyorlar. Kadın çiftçiler olarak Büyükşehir'in bu hizmetlerinden çok memnunuz, mutluyuz. Bize desteklerini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz'a çok teşekkür ediyorum. Dünya Kadın Çiftçiler Günümüz kutlu olsun" dedi.

Tiyatro Ekibi Kadın Çiftçileri Kahkahaya Boğdu

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin göreve geldiği günden bu yana tarımsal hizmetler konusunda yaptığı projelerin yer aldığı video ile başlayan etkinlik, Büyükşehir Belediyesi tiyatro grubunun 'Köy Seyirlik' adlı oyununun sahne almasıyla devam etti. Tiyatro ekibinin performansı ile kahkahalara boğulan kadınlar, çocukları ile birlikte gönüllerince eğlendi. Yaklaşık 10 kişilik tiyatro ekibinin oyunu kadın çiftçileri gülmekten kırdı geçirdi. Gönüllerince bir gün yaşayan Mersinli fedakâr kadın çiftçiler etkinlikten son derece memnun kaldı.

Tiyatro ekibi sonrası sahne alan Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası seslendirdiği hareketli şarkılar ile kadınları coşturdu. Kadın çiftçiler kendi günlerinde, kendileri adına seslendirilen şarkılarda yerlerinde duramadı. Hareketli parçalara oynayarak eşlik eden kadınlar, doyasıya bir gün yaşadı.  Program sonunda hep birlikte sahneye çıkan kadın üreticiler hatıra fotoğrafı çekildi. Kadın çiftçiler için düzenlenen etkinlikte kurulan stantlarda, çiftçilere sukulent ve içerisinde çeşitli hediyelerin olduğu çanta dağıtıldı. Etkinlik Büyükşehir Belediyesi'nin kadın çiftçiler onuruna verdiği yemek ile sona erdi.

Etiketler : veli
Diğer Röportajlar
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.