20 Ekim 2018 Cumartesi
Anasayfa > GÜNDEM > BAŞKAN KOCAMAZ, TARİHİ KIRKPINAR'I MERSİNLİLERİN AYAĞINA GETİRDİ

BAŞKAN KOCAMAZ, TARİHİ KIRKPINAR'I MERSİNLİLERİN AYAĞINA GETİRDİ

30.10.2017 14:13 12 14 16 18 yazdır
BAŞKAN KOCAMAZ, TARİHİ KIRKPINAR'I MERSİNLİLERİN AYAĞINA GETİRDİ
BAŞKAN KOCAMAZ, TARİHİ KIRKPINAR'I MERSİNLİLERİN AYAĞINA GETİRDİ

BAŞKAN KOCAMAZ, TARİHİ KIRKPINAR'I MERSİNLİLERİN AYAĞINA GETİRDİ

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Cumhuriyet Bayramı'nın 94. yıldönümü dolayısıyla gerçekleştirilen ve bu yıl 4.'sü düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Yağlı Güreşleri'nde, başpehlivanlık kategorisinde Mustafa Batu, altın kemerin sahibi oldu.


Mersinli Ahmet Stadı'nda gerçekleştirilen müsabakalara, Türkiye ve dünyada birçok derece kazanmış 50'si başpehlivan olmak üzere toplam 127 pehlivan er meydanına çıktı.

 

Olumsuz hava şartlarına rağmen Mersinliler tarafından yoğun ilgi gören müsabakaları izleyenler arasında Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, MHP Akdeniz İlçe Başkanı Erdoğan Alkaya, MHP Tarsus İlçe Başkanı Ertuğrul Bodur, meclis üyeleri, kurum ve kuruluşların temsilcileri ile çok sayıda Mersinli yer aldı.

 

29 Ekim Cumhuriyet Yağlı Güreşleri'nde ki konuşmasında tüm Mersinlilerin Cumhuriyet Bayramını kutlayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, "1900'lü yılların başında Osmanlı Devleti abluka altına alınmış, bu topraklar işgal edilmiş ve milletimiz bir çıkış arayışı içerisindeydi. O gün bir deha ortaya çıktı. Aziz Atatürk bu milletin bağrından çıkmış, ona önderlik yapmış yüce bir komutan olarak bu milletin önüne geçti ve bu toprakları tekrar Osmanlı'nın külleri arasından yeni bir devlet Türkiye Cumhuriyeti olarak ilan etti. Türkiye Cumhuriyeti doğduğu günden bu yana hep hür ve bağımsız yaşamıştır. Esaret altında yaşayamazdı ve yeniden silkindi, dirildi, kendine döndü ve Türkiye Cumhuriyeti dünya sahnesine yeni bir Türk devleti olarak çıktı. Atalarımız bu toprakları bizlere hür ve bağımsız olarak bıraktılar. Bize düşen görev onlara layık olabilmek, bu topraklara sahip olabilmek, bizi birbirimize düşürmek isteyen hainlere fırsat vermemek ve uyanık olmaktır" dedi.

 

"Sonuna kadar demokrasi, sonsuza kadar cumhuriyet"

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nden alıntılar yaparak sözlerine devam eden Başkan Kocamaz, "Aziz Atatürk yıllar önce Gençliğe Hitabesi'nde çok veciz sözlerle özet olarak gençlere görev veriyor ve diyor ki, Bu topraklarda yaşamak gerçekten zordur, çilelidir. Bu devleti yönetenler zaman zaman gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içerisinde bulunabilirler. Bunlara karşı uyanık olmak mecburiyetindeyiz. Bunlara karşı dik durmak ve bu ülkeye, bu topraklara, bu bayrağa sahip çıkmak, bu milleti böldürmemek mecburiyetindeyiz'." şeklinde konuştu.

 

 

Cumhuriyet Yağlı Güreşleri'nde pehlivanlar er meydanını salladı

Bu yıl 4.'sü gerçekleştirilen Cumhuriyet Yağlı Güreşleri, Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersinli Ahmet Stadı'nda yapıldı. Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin Cumhuriyet Yağlı Güreş müsabakalarına Türkiye'nin ünlü başpehlivanları katılım gösterdi.

Bu yıl 4.'sü gerçekleştirilen '29 Ekim Cumhuriyet Yağlı Güreşleri'nde, Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde yarışmış ve şampiyonluk elde etmiş birçok pehlivan da er meydanında kıyasıya mücadele etti. 50'si başpehlivan, 45 başaltı ve 32 büyük orta pehlivan er meydanında yarışırken, Türk milletinin tarihi olan ata sporunu güncel hale getirmek ve yaşatmak amacıyla Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Cumhuriyet Yağlı Güreşleri'ni, tüm Mersinliler izleyebilme fırsatı buldu. 29 Ekim Cumhuriyet Yağlı Güreşleri'nin cazgırlığını da Emin Ger ve Şükrü Kayabaş yaptı.

Hava muhalefetine rağmen güreşi seven, güreşe gönül veren seyircilerin alanı doldurduğunu belirten Başkan Kocamaz, "İşte bizde 94. yılını kutladığımız bu Cumhuriyet Bayramı'nda yıllardır geleneksel hale getirdiğimiz, Tarsus'ta uzun yıllar sürdürdüğümüz ve son 3-4 yıldır da Mersin'de hayata geçirdiğimiz Cumhuriyet Yağlı Güreşleri'ni burada gerçekleştiriyoruz. Türkiye'nin tanınmış, çayırlarda söz sahibi olmuş pehlivanların birçoğu bugün burada. Sonuna kadar demokrasi, sonsuza kadar cumhuriyet mücadelesine devam edeceğimizi belirtiyorum. Biz görevde olduğumuz süre bu müsabakaların daha da büyüyerek devam edeceğini özellikle söylemek istiyorum. Mersinimiz için, güreş sporumuz için, ata sporumuz için hayırlı uğurlu olsun diyorum" diye konuştu.

 

Kıran kırana geçen müsabakalar sonunda başpehlivanlar kategorisinde mücadele eden, 2015 yılında Kırkpınar'da başaltı 3'üncüsü ve 2016 Tarihi Kırkpınar Güreşleri'nde Başpehlivan olan Mustafa Batu birinci olarak altın kemeri kazandı.

 

Başpehlivanlık kategorisinde birinci olan ve altın kemer alan Mustafa Batu "Öncelikle çok mutluyum. Geçen sene de aynı sahada başpehlivanlık kategorisine çıktım. İlk senemde altın kemer almak nasip oldu. Bu sene de 2. Defa aynı kemeri aldım. İnşallah seneye 3. Defa kazanıp altın kemerin ebedi sahibi olarak Altın Kemeri Antalya'ya götürmek istiyorum. Öncelikle burada Mersin'de güreşi yaşatan ve canlandıran Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz'a çok teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı

 

Güreşlerde yıldızlar, gençler ve büyüklerde serbest stilde Türkiye Şampiyonlukları ve Gençlerde Avrupa 3.lüğü ile Üniversiteler Arası (FISU) Dünya Şampiyonluğu da bulunan Salih Erinç ikinci olurken, Serkan Serttürk ve Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde 2 şampiyonluk kazanan ve 6 final müsabakası bulunan Recep Kara üçüncülüğü paylaştı.

 

Başaltı kategorisinde Dünya ve Avrupa şampiyonu Ali Böncüoğlu birinci, Mehmet Taşçı ikinci, Mustafa Yenisancak ve Oğuz Kara üçüncü oldu. 

 

Büyük orta kategorisinde ise Bayram Aslantaş birinci olurken, Mustafa Doğan Özkaya ikinci, İbrahim Gökalp ve Şevket Can ise üçüncü oldu.

 

Etiketler : veli
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri