21 Ekim 2017 Cumartesi
Anasayfa > GÜNDEM > BAKAN ELVAN YÖRÜKLERLE BULUŞTU

BAKAN ELVAN YÖRÜKLERLE BULUŞTU

31.07.2017 14:24:29 12 14 16 18 yazdır
BAKAN ELVAN YÖRÜKLERLE BULUŞTU
BAKAN ELVAN YÖRÜKLERLE BULUŞTU

BAKAN ELVAN YÖRÜKLERLE BULUŞTU

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, konar-göçer geleneğinin son temsilcileri Yörüklerin elektrik sorununun çözüleceğini belirterek, "Kalkınma Bakanlığı olarak gerekli maddi desteği vereceğiz. Allah'ın izniyle bu yaylalarımız ışıl ışıl olacak. Nasıl mı olacak? Bu yaylalarımızdaki kardeşlerimize taşınabilir konteyner sağlayacağız. Aynı zamanda Allah'ın bize vermiş olduğu bir nimet olan güneş enerjisini kullanarak, her bir obamızın, çadırımızın ışığı yanacak artık." dedi.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Erdemli Kayacı Mahallesinde Yaptırılan Spor Kompleksi Tesisi çalışmalarını yerinde inceleyerek Vatandaşlarla sohbet etti.

Bakan Elvan'a Erdemli Ziraat Odası Meclis Başkanı Ahmet Çalışkaner Plaket Verirken, Mahalle Temsilsici Ali Ersoy'da el dokuması kilim hediye etti.
Elvan,  Mersin'de Torosların 2 bin 200 rakımındaki  Sarıpınar mevkisinde, konar-göçer geleneğini sürdüren  Yörükler için düzenlenen "Köselerli Yörükleri Buluşması" etkinliğine katıldı.
Yörüklerin çadırlarını gezerek vatandaşlarla selamlaşan Elvan, yayık ayran çalkaladı, yer sofrasında göçerlerle yemek yedi.
Elvan, buradaki konuşmasında, Torosların nabzının, gelenek ve görenekleri sürdüren yörükler sayesinde attığını söyledi.
Birlik ve beraberliğin önemine işaret eden Elvan, "Hiçbir şekilde milli birliğimizden, değerlerimizden, terörle mücadeleden taviz vermeden, hep birlikte bu yaylalarımızı,  Toroslar'ımızı,  Mersin'imizi,  Türkiye'mizi geliştirmeye ve kalkındırmaya devam edeceğiz. Hangi siyasi partiden olursak olalım, biz biriz, beraberiz, güçlüyüz, biz birlikte  Türkiye'yiz." ifadesini kullandı.
Bakan Elvan, kendisinin de bir Yörük çocuğu olduğunu, Yörüklerle aynı toprağı paylaşmaktan dolayı şeref duyduğunu dile getirdi.
Türkiye'nin ortak değerlerine kastedenlere asla müsaade etmeyeceklerini belirten Elvan, şöyle devam etti: 
"Bu değerlerimize kasteden kim varsa, dün  Çanakkale'de, İstiklal Harbi'nde, 15 Temmuz'da derslerini aldıkları gibi yine derslerini alacaklardır. Bu vatanı sevenler tarafından, yörükler tarafından bunlara gereken ders verecektir. Terörle mücadeleye devam ediyoruz. Her birinin inlerine giriyoruz. Allah'ın izniyle önümüzdeki süreçte bunların kökünü tamamıyla kazıyacağız. Asla bizi, bu yörükleri,  Türkiye'mizi yolumuzdan çeviremeyecekler."
"Yaylalar ışıl ışıl olacak"
Elvan, keçi yetiştiriciliğinde  Türkiye'de ilk, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde ise 5. sırada olan  Mersin'in eksikliklerini, toplumun her kesimiyle konuşarak teker teker giderdiklerini aktararak, şu değerlendirmelerde bulundu: 
"Bu yaylalarımızın en önemli problemlerinden biri elektriğin olmaması ve belki uygun şartlarda yaşanmaması.  Mersin Valimizle iki gün önce derhal projenin hazırlanması için konuştuk. Kalkınma Bakanlığı olarak gerekli maddi desteği vereceğiz. Allah'ın izniyle bu yaylalarımız ışıl ışıl olacak. Nasıl mı olacak? Bu yaylalarımızdaki kardeşlerimize taşınabilir konteyner sağlayacağız. Aynı zamanda Allah'ın bize vermiş olduğu bir nimet olan güneş enerjisini kullanarak, her bir obamızın, çadırımızın ışığı yanacak artık. Işıl ışık olacak, ben de her türlü desteği vereceğim."
Çobanların sigorta primleri iş veren paylarının devlet tarafından ödendiğini ve üreticilere faizsiz kredi imkanlarının tanındığını hatırlatan  Bakan Elvan, destekler kapsamında  Mersin'in koç ve teke dağıtımı kapsamına alındığını, meralarda da çalışmalar yapıldığını belirtti.
"Hiçbir devlet memuru millete efendilik yapamaz"
Elvan, kamu görevlilerinin, milletin hizmetkarı olduğunu vurgulayarak, "Biz, sizlerin hizmetkarıyız. Bürokrasimizden size efendilik yapmak isteyen olursa, haberimiz olsun. Hiçbir devlet memuru millete efendilik yapamaz. Devlet memuru da sizlerin hizmetkarıdır, olmaya da devam edecektir. Eğer bir devlet memuru efendilik yapmaya kalkarsa bir gün dahi o koltukta oturtmam. Bunu biliniz. Bunun gereği neyse de yaparız." diye konuştu.
Etkinliğe Elvan'ın yanı sıra  Mersin Valisi Ali  İhsan Su, milletvekilleri ile çevre il ve ilçelerin belediye başkanları katıldı.
Bakan Elvan, daha sonra  Erdemli ilçesinin yüksek rakımdaki mahallelerdeki bir spor sahasının inşaatını da inceledi. Buradaki vatandaşlar, Elvan'a kilim hediye edip yayık ayranı ikram etti.

Etiketler : veli
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri