18 Kasım 2018 Pazar
Anasayfa > Yazarlar > Cafer AKSAY > ATA'YA SEVGİ!
Cafer AKSAY

ATA'YA SEVGİ!

15.11.2017 09:13 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Cafer AKSAY

ATA'YA SEVGİ!

Değerli dostlar; Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ümüzün sene-i devriyesi olması sebebiyle bu hafta sizlerle dilimizin döndüğünce Ata'mızı anlatmaya çalışalım istedim.

                Devlet, Millete ve Vatana olan sevgisi yanında insane olan sevgisi de bambaşkadır. Önce tarihte o günlerden birazcık bahsedelim sonra daAta'mızın insan sevgisinden paylaşımda bulunalım.

Her Milletin tarihinde kahramanlar yatar. Bizim tarihimizdeki kahramanların başında Mustafa Kemal Atatürk gelir. Yine onun aramızdan ayrılışının üzüntüsünü yaşadığımız bir gündeyiz. Bugün günlerden 10 Kasım saat dokuzu beş geçiyor. Ulu önder Atatürk hayatı boyunca Milleti için çalışmış dünyada nadir liderlerden biridir. Ömrü yettiğince bize kazandırdığı devrimlerle ülkemizi çağdaş medeniyet seviyesine çıkarmıştır. Atatürk' ü önce tanımalı ardından yurdumuz ve Türk Milleti için yaptıklarını anlamalı ve anlatmalıyız. Bizler onun birer evlatları olarak  izini sürdürmeliyiz. Cumhuriyeti sonsuza kadar ayakta tutmak için çaba göstermeliyiz.

Atatürk, padişahın yanlışları nedeniyle yıkılan ve işgalci devletler tarafından bölünmeye hazırlanan yurdumuzun kurtarıcısıdır. Yüce Atatürk' ün düşüncelerinden faydalanarak varlığımızı sürdürmeliyiz. Atatürk Cumhuriyet kurulmasından itibaren bütün alanlarda en iyiyi hedefledi. Örneğin; çiftçilik sektörüne katkı sağlamak amacıyla traktör kullandı, yazı tahtasının başına geçip başöğretmenlik yaptı. Bu özverili hizmet aşkı sonuna vücudunu iflas ettirdi.

Atatürk güçlü ve mantıklı bir kişiliğe sahipti. Sert ve kaideli devlet adamlığının yanı sıra, sevgi dolu, yardımsever bir insandı. Yurdunu ve Milletini gelecek bütün zararlardan korumaya çalışırdı. Yurt ve Millet en kutsal değerlerindendi. Hayatı boyunca hiçbir zorluktan yılmamış hep başarma gayretiyle çalışmıştır.

Ulu Önderimiz, Atamız; Bizde emek verdiğin bu yolda, hiç durmadan yürüyeceğiz. Daimi hedefimiz ilkelerini korumak, devrimlerini sonsuza dek yaşatmak olacaktır.

                Atatürk'ün insana verdiği değer ile ilgili anılar

Hayatı boyunca insanlığın huzur ve mutluluğunun tesis edilmesi için büyük çaba sarf edilmesini isteyen Atatürk, insana ve insanlığa büyük değer vermiştir. Her insanın huzurlu ve güvenli bir ortamda yaşamasını, insanlık adına herkesin üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirmesini arzu etmiştir. 

O, bu konuda bir çok örnek davranışlarda bulunmuş, toplumun ve belirli görevlerde bulunan kişilerin bu hususta son derece dikkatli olması gerektiğini ifade etmiştir.

 Atatürk'ün insan sevgisi ve insana verdiği önem ile ilgili kısa örnek bir anı 

Cumhuriyette Angarya Yoktur 

Cumhuriyet'in ilanından sonra idi. Karadeniz'de bir gezintiye çıkmıştı. Kendisine eşlik edenler arasında bulunuyordum. Rize'ye geldik. Yolların düzgünlüğü ilgisini çekmişti. 

Valiye: "Yollarınızı nasıl bu hale getirebildiniz?" diye sordu. 

Vali de anlattı; yakın köylüleri jandarmalarla toplattırmış ve yol onarımında çalıştırmış.

 Ata'nın kaşları çatıldı. Oldukça sert bir dille: 

"Vali Bey" dedi. " 'Corvee' nedir bilir misin? Öyle ise ben söyleyeyim: Angarya demektir. Ve şu anda bilmeniz lazım ki, kanunsuz hiçbir vatandaşı işten alıkoyamaz, onu çalışmaya zorlayamazsınız. Cumhuriyet'te angarya diye bir şey yoktur." 

(Kemal Arıburnu, Atatürk'ten Anılar, s.321)

 

Etiketler : veli
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.