21 Şubat 2019 Perşembe
Anasayfa > Roportajlar > Alata Araştırma Berlin Tarım fuarında
Alata Araştırma Berlin Tarım fuarında

Alata Araştırma Berlin Tarım fuarında

07.02.2018 10:51 12 14 16 18 yazdır
Alata Araştırma Berlin Tarım fuarında

Alata Araştırma Berlin Tarım fuarında

Almanya’nın Berlin kentinde bu yıl 27’incisi düzenlenecek olan dünyanın önemli tarım fuarlarından olan Fruit Logistica2018 fuarını Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile işbirliği halinde Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü (BKAE) de katılıyor. Enstitünün ilk kez katılacağı fuarın ana temasını ise Türk mühendislerinin Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirmiş olduğu ve narenciye sektörüne kazandırdığı Gülşen, Alata ve Uzun adıyla tescilleyerek sunduğu çekirdeksiz limonlar oluşturuyor.

MTSO yetkilileri ile birlikte Enstitü’den Dr. Güçer Kafa ile Dr. Ayhan Aydın’ın katılacağı Fruit Logistica fuarı öncesinde tüm hazırlıklar tamamlandı. 7-9 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan fuarla ilgili gazetecilere bilgi veren Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Davut Keleş, Enstitü olarak dünya çapındaki fuarda kendi Ar-Ge sonucu geliştirdikleri çekirdeksiz limonları tanıtacak olmanın haklı gururunu taşıdıklarını söyledi.

Fruit Logistica fuarına geçen yıl 84 ülkeden 3 bin 77 firmanın katıldığını, 130 ülkeden 76 bin ziyaretçilerin yüzde 91’inin ise Almaya dışından olmasının dikkat çekici olduğunun altını çizen Keleş, fuarda Yaş Sebze ve Meyvenin yanında sektöre dair tüm ürünlerin bulunacağını ve tanıtımının yapılacağını kaydetti.

Resmi ve özel yüzlerce firmanın katılacağı Fruit Logistica fuarında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM)’e bağlı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünün de katılarak deneyim kazanması, çekirdeksiz limonları tanıtma imkanı bulacak olmasının yeni geliştirilecek olan çeşitlere zemin hazırlayacağını vurguladı. Aynı zamanda limon ihracatı içinde çok iyi bir tanıtım olacağını belirtti.

 

Etiketler : veli
Diğer Röportajlar
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.